Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Şeker hastalığı (diyabet), kan şekeri yüksekliği ile seyreden ve bütün organları olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Diyabet hastalığı 2 farklı gruba ayrılmaktadır. Tip1 diyabette, pankreastan insülin (kan şekeri seviyesini düşüren hormon) hormonu üretimi olmamaktadır. Tip1 diyabet daha çok çocukluk çağında tanı alır ve kişi ömür boyu insülin kullanmak zorundadır. Tip2 diyabette ise insülin üretimi olmaktadır ve hatta normal daha fazla üretilmektedir. Ancak çeşitli nedenlerle vücutta insüline karşı direnç vardır ve insülin kan şekerini düşürme görevini yerine getirememektedir.

Tip2 diyabetteki insülin direncinin en önemli nedeni ise özellikle ince bağırsakların orta-son kısmından salgılanan tokluk hormonlarının (GLP-1 gibi) yetersiz salgılanmasıdır. Obez bireylerin yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı tokluk hormonları yetersiz üretilir ve insülin direnci ortaya çıkar. Diğer yandan obez bireylerdeki fazla yağ dokusu da başlı başına insülin direncine neden olmaktadır. Sonuç olarak da şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı ameliyatı veya Tip2 diyabet ameliyatı ile gıdaların direk olarak ince bağırsakların orta-son kısmına ulaşması sağlanır. Böylelikle tokluk hormonları daha etkili bir biçimde üretilmesi sağlanır. Bu da insülin direncinin kırılmasıyla sonuçlanır. Dolayısıyla kan şekeri seviyesi normale gelerek Tip2 diyabet hastalığı ortadan kalkar.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılmaktadır. Karın bölgesine 5 küçük delik açılarak ameliyat gerçekleştirilir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tip2 diyabet hastaları öncelikle değerlendirmeye alınır. Hastanın yaşı, kaç yıldır Tip2 diyabet hastası olduğu, Tip2 diyabet için kullandığı ilaçlar ve insülin rezervi değerlendirilerek ameliyatın hasta için uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Şeker Hastalığının Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Her şeker hastası ameliyat için uygun olmayabilir. Cerrahi için bize başvuran hastalarımız ile öncelikle hastanın özelliklerini değerlendirdiğimiz ön görüşme gerçekleştiriyoruz (yüz yüze veya online). Ardından ameliyata uygun olabileceğini düşündüğümüz hastalara bazı tetkikler yapıyoruz. Genel değerlendirmelerin ardından ameliyatımız gerçekleştiriyoruz.

Şeker Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat mıdır?

Her ameliyatın olduğu gibi şeker hastalığı ameliyatının da bazı riskleri bulunmaktadır. Ancak birçoğu oldukça nadir görülen komplikasyonlar olup çoğu kez sorunsuz kontrol altına alınmaktadır. Kişinin şeker hastalığı ile hayatına devam etmesinin ameliyattan daha fazla risk oluşturduğu unutulmamalıdır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Operasyon laparoskopik (kapalı) yöntemle gerçekleştirilir. Üst karın bölgesinden açılan 5 küçük delikten girilerek operasyon tamamlanır.

Şeker Hastalığı Tek Bir Ameliyat mıdır?

Şeker hastalığı ameliyatı genel olarak bir grup ameliyatı temsil etmektedir. Bu grupta birçok ameliyat türü bulunmaktadır. Ameliyat seçiminde, hastanın özellikleri belirleyici olmaktadır. Hastanın yaşı, kaç yıldır Tip2 diyabet hastası olduğu, kullandığı ilaçlar, insülin rezervi vs. ameliyat türü seçiminde değerlendirilmesi gereken hususlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi değerlendirme büyük önem taşımaktadır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Ne Kadar Etkilidir?

Şeker hastalığı ameliyatı sonrası ilk gün hasta sıvı gıda alımına başlamaktadır. Hastanın gıda alımına başlamasıyla birlikte kan şekeri çoğu zaman normal seviyeye gelmektedir. Ameliyat öncesi oral antidiyabetik ilaç kullanan hastaların büyük çoğunluğunun ameliyattan hemen sonra bu ilacı kullanmasına ihtiyaç kalmamaktadır. Ameliyat öncesi insülin tedavisi kullanan hastaların da ameliyattan hemen sonra bu ilacı kullanmasına gerek kalmaz. Küçük bir grup hastada ise insülin tedavisi durdurularak geçici süre oral antidiyabetik ilaca geçilebilir.

Şeker Ameliyatı Sonrasında Yaşananlar

Ameliyat sonrası hasta, sadece bu hastalarımızın yer aldığı servisimize alınır. Birkaç saat sonra ilk kısa yürüyüş gerçekleştirilir. Hastanede yatış süresi genellikle 3-4 gün sürmektedir. Tüm yatış süresince tecrübeli hemşirelerimiz hastamıza eşlik etmektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatları 2023

Şeker hastalığı ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Şeker Ameliyatı Tip 1 Diyabet Hastalarına Uygulanabilir mi?

Tip1 diyabet hastalığı olanlarda, vücutta hali hazırda insülin bulunmadığı için şeker hastalığı ameliyatından fayda göremezler.

Şeker hastalığı ameliyatı kesin çözüm mü?

Ameliyat sonrası hastaların büyük çoğunda Tip2 Diyabet hastalığı ortadan kalkmaktadır. Ancak hastanın ameliyat öncesi detaylı bir şekilde değerlendirilmesi, ameliyat sonrası hastaya verilen önerilere hastanın uyumu ameliyatın başarısını etkilemektedir.

Şeker ameliyatının riski var mı?

Operasyonun bazı bilinen riskleri bulunmaktadır. Kanama, enfeksiyon gibi her ameliyatta gerçekleşebilecek risklerin yanı sıra kaçak gibi bu tür ameliyatlara özel bazı riskler de bulunmaktadır. Bu durumların oluşmaması için tüm önlemleri almamıza karşın risk sıfıra indirilememektedir. Ancak tüm bu durumlar oldukça nadiren gerçekleştiği rahatlıkla söylenebilir.

Şeker hastalığı ameliyatla geçer mi?

Tip2 Diyabet hastalığı için gerçekleştirdiğimiz bu ameliyatla, ameliyat sonrası aynı gün kan şekeri seviyesi büyük oranda normale gelmektedir. Gıda alımının artmasıyla da hastalarımızın büyük çoğunluğunda hastalık ortadan kalkmaktadır.

Şeker ameliyatı kaç günde iyileşir?

Hastane yatış süresi ise yapılan ameliyat türüne bağlı olarak değişmekle birlikte 3-4 gün sürmektedir. Yapılan ameliyat türüne bağlı olmakla birlikte işe dönüş süresi genellikle 7-10 gün arasında olmaktadır.

Şeker ameliyatı devlet karşılıyor mu?

Devlet tarafından belirlenen bazı kriterleri karşılayan hasta grubunda ameliyat ücretinin bir kısmı için devlet ödemesi gerçekleşmektedir.

Şeker ameliyatı zayıflatır mı?

Bu ameliyat sonrası hem kan şekeri seviyesi normale gelirken hem de hastada kilo kaybı yaşanır.

Tip 2 diyabetten kurtulan var mı?

Şeker ameliyatı sonrası, hastaların büyük çoğunluğunda Tip2 diyabet hastalığı ortadan kalkmaktadır. Ameliyat öncesi kullanılan insülin tedavisine, OAD (oral antidiyabetik) tedaviye ameliyat sonrası gerek kalmamaktadır.

Ameliyat olmak için şeker kaç olmalı?

Ameliyat kararı, sadece kan şekeri seviyesine bakarak vermiyoruz. Hastanın uzun dönem kan şekeri seviyesini gösteren HbA1c seviyesi, pankreastaki insülin rezervi, insülin öncül maddesi de ameliyat öncesi değerlendirilmektedir.

Şeker yükselince nereler ağrır?

Ameliyat sonrası erken dönemde kan şekeri seviyesi genellikle normale geldiği için kan şekeri seviyesinde yükselme gerçekleşmemektedir. Buna bağlı ağrılı bir durumla da karşılaşmıyoruz.

Şeker ameliyatı olanlar ne yemeli?

Ameliyat sonrası ertesi gün hastamız sıvı gıda alımına başlar. Bu süre genellikle 2-3 hafta kadar sürmektedir. Daha sonra püre ve daha sonra da katı gıda alımına geçilir. Tüm bu süreçler diyetisyenimiz tarafından organize ve kontrol edilir.

Şeker hastalığı ameliyatı ne kadar sürer?

Şeker hastalığı ameliyatı genellikle 1-2 saat civarında sürmektedir.

Şeker hastalığının düşmanı nedir?

Şeker hastalığının düşmanının ne olduğundan ziyade, ameliyat ile tedavi edilebilen bir hastalık olduğu bilinmelidir.

Şeker hastalığından kurtulan var mı?

Tip2 Diyabet hastası olup ameliyat ettiğimiz hastaların büyük çoğunluğunda başarılı sonuçlar alıyoruz. Şeker hastalığından kurtulmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmenizdir.