RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Günümüzde tüp mide ameliyatından sonra en sık uygulanan 2. obezite cerrahisi ameliyatı Roux en-Y RNY gastrik bypass ameliyatıdır. Hem hacim kısıtlayıcı (restriktif) hem de emilim bozucu (malabsorptif) etkisi ile kilo verimi sağlamaktadır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı yöntem olarak bilinen laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Karın içerisine 5 adet küçük delik açılarak ameliyat uygulanır. Ameliyatta mide bir yumurta büyüklüğünde kalacak şekilde geri kalan kısmından ayrılır. Böylece midenin büyük bir kısmı bypass edilir ve depolama ve sindirme fonksiyonu devre dışı bırakılır. Ardından ince bağırsak bölünürek yeni oluşturulan mide ile ince bağırsakların ortası arasında besinlerin geçişini sağlayacak yol oluşturulur. Bu bağırsak kısmının daha aşağısına ise sindirim sağlayan enzimlerle besinlerin buluşacağı iki bağırsak arası bağlantı oluşturulur.

Yapılan bu işlemler sonrası RNY gastrik bypass ameliyatı iki farklı yolla kilo vermeyi sağlar. Kişinin aldığı gıda miktarını kısıtlayarak (kısıtlama) ve alınan gıdadan emilen besin miktarını sınırlayarak (malabsorpsiyon) etki eder. Bunun sonucunda çok sayıda fizyolojik ve hormonal yanıt oluşur ve hem obezite hem de obezite ile ilişkili hastalıklarda hızlı bir düzelme sağlanır.

Gastrik Bypass Tipleri Nelerdir?

İki tür gastrik bypass ameliyatı bulunmaktadır: RNY gastrik bypass ve mini gastrik bypass ameliyatı. Teknik olarak ve sonuçları arasında her iki ameliyat arasında farklılıklar bulunmaktadır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatının Riskler Nelerdir?

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatta da kanama, enfeksiyon gibi bazı riskler bulunmaktadır. Diğer yandan mide ve bağırsaklar arasında yeni bağlantılar oluşturulduğu için kaçak riski de bulunmaktadır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için her türlü önemi alıyoruz.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Operasyon için hasta seçimi dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Bu konuda en önemli belirleyici nokta vücut kitle indeksidir. Özellikle vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan kişiler bu operasyon için adaydır. Ancak tek kriter bu değildir. Hastanın yaşı, ek hastalıkları, daha önce geçirdiği operasyonlar gibi birçok özellik göz önünde bulundurulmaktadır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatları 2024

RNY Gastrik bypass ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Hastanede Ne kadar Süre Kalınır?

Ameliyat sonrası hastane yatışı genellikle 3-4 gün sürmektedir. Ancak bu süre hastanın özelliklerine göre uzayabilir.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Ağır Kaldırılabilir mi?

Ameliyat sonrası 4. Saatten sonra ayağa kalkıp kendi öz bakımını yapabilecek duruma gelirsiniz. İlk 1 ay 10 kg’dan fazla bir ağırlık kaldırılmasını önermiyoruz. Sonrasında da ağırlık kaldırma kademeli olarak arttırılmalıdır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Otomobil Kullanılabilir?

Ameliyat sonrası ilk gün genellikle hastalarımız ağrısız bir şekilde normal günlük aktivitelerini yapabilecek duruma gelmektedir. Hastaneden taburcu olurken de araç kullanabilecek durumda olurlar.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası İşe Ne Zaman Dönülür?

Ameliyat sonrası hastaneden taburcu olurken genellikle hastalarımız günlük aktivitelerini gerçekleştirebilecek durumda olurlar. İşe dönüş ise hastanın yaptığı işe bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fiziksel olarak ağır işte çalışmayan hastalarımızın işe dönüşü genellikle ameliyattan 7-10 gün sonra olmaktadır. bu süre hastamızın mesleğine bağlı olarak uzayabilir.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatında Kilo Verme Ne Zaman Başlar?

Ameliyatın ertesi gününden itibaren gıda alımı oldukça azalmaktadır. Ayrıca operasyonun hormonal etkisi de hemen başlamaktadır. Dolayısıyla kilo verme süreci de hastamız daha hastaneden taburcu olmadan başlamaktadır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Ağrı Oluyor Mu?

Ameliyat yaklaşık 1,5-2 saat aralığında sürmektedir. Ameliyat günü karında gerginlik, ağrı ve bulantı yakınmaları yaşayabilirsiniz. Bu şikayetlerin en aza indirilmesi için gerekli ilaçlar damar yolunuzdan uygulanacaktır. Ameliyattan yaklaşık 4 saat sonra hemşirelerimizle birlikte ilk yürüyüşünüzü gerçekleştireceksiniz. İlk yürüyüş sonrası akciğerlerinizde hızlı bir toparlanma sağlamak için solunum egzersizleri yapmaya başlayacaksınız. İlk yürüyüşten itibaren şikayetleriniz giderek azalacak ve ilk gece ile birlikte kendi öz bakımınızı yapacak kadar iyi hissedeceksiniz.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası ilk gün RNY gastrik bypass ameliyatına özel beslenmeniz başlanacak. Bu süreçten itibaren profesyonel diyetisyenimiz eşliğinde diyet programınız düzenlenecek ve takip edileceksiniz. Hastalarımız hastane ortamında 3 ila 4 gün arasında takip edildikten sonra taburcu edilmektedir. Ameliyat olduğunuz andan itibaren en az 1 yıl boyunca tecrübeli ekibimiz tarafından takip edileceksiniz. Bu süreç boyunca hem beslenme konusunda hem de ihtiyaç duyduğunuz tüm konularda ekibimiz gerekli desteği sağlamaktadır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrasında Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Ameliyat sonrası asitli içecekler, yüksek karbonhidrat içeren ve yüksek yağlı gıdalar tüketiminden uzak durulmalıdır. Operasyon sonrası en az 1 yıl boyunca diyetisyenimiz beslenme konusunda gerekli desteği verdiği için bu süreçte hiçbir şekilde yalnız kalmayacaksınız.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatından Sonraki Haftalar Neler Yenmelidir?

Ameliyatın ertesi günü sıvı gıda alımına başlanır. İlk hafta tanesiz sıvı gıdalar tüketilmelidir. Sonrasında ise öncelikle püre kıvamında gıdalar tüketilir. Daha sonra da kademeli bir şekilde katı gıdalar geçilir. Ancak bu süreçlerin zamanlaması hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası özellikle beslenme konusunda diyetisyenimiz tarafından yakın takip edileceksiniz. Beslenme düzenlemesi diyetisyenimiz tarafından yapılarak takibi yapılacaktır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Kabızlık Yaşanır Mı?

Ameliyat sonrası tüm beslenme hormon seviyelerinde değişiklik meydana gelir. Ayrıca ameliyat sonrası beslenme düzeni de sil baştan değişecektir. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde kabızlık yaşanabilir. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu yeterli sıvı alımı ve kısa yürüyüşlerdir. Buna rağmen az sayıda hastada ise medikal tedavi ihtiyacı oluşabilir.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Obezitenin cerrahi tedavisinin en popüler ameliyatlarından biri olan RNY gastrik bypass ameliyatının en önemli avantajlarından biri güvenilir ve uzun süreli kilo kaybı sağlamasıdır. Bunun yanında obezite ile ilişkili hastalıkların iyileşmesi ve tekrarlamaması noktasında oldukça etkili bir yöntemdir. İlk uygulanan obezite cerrahisi olmasından dolayı ameliyat teknik standartlaştırılmıştır.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

RNY gastrik bypass ameliyatının dezavantajları arasında teknik olarak kompleks bir ameliyat olması, uzun dönemde vitamin/mineral eksikliklerine yol açabilmesi, özellikler sigara içenlerde mide ülserine neden olabilmesi, ishal ve dumping sendromu riski bulunması sayılabilir.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Yaşanan Dumping Sendromu Nedir?

Dumping sendromu, RNY gastrik bypass ameliyatından sonra, hastaların basit karbonhidratlar açısından zengin bir yemek yedikten sonra yüzde kızarma, kramp tarzında karın ağrısı, ishal, çarpıntı ve terleme semptomları yaşamalarıdır. Hastaların diyetlerini yüksek lifli, kompleks karbonhidrat açısından zengin ve protein açısından zengin gıda maddeleriyle düzenlemeleri durumunda bu durumla karşılaşma ihtimalleri çok düşüktür.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Vitamin Ve Mineral Takviyesi Yapılıyor Mu?

RNY gastrik bypass ameliyatından sonra uzun dönem vitamin/mineral eksiklikleri görülebilir. Hastalarımıza olası eksikliklerden korunmaları için taburculuk sırasında gerekli vitamin/mineral takviyeleri başlanmaktadır. Buna rağmen hastalar yakından izlenmeli ve herhangi bir nutrisyonel eksikliğe derinleşmeden müdahale edilmelidir.