Obezite Tedavisinde Etkili Yöntem: Mide Küçültme Ameliyatları Hakkında

Günümüzde giderek artan obezite hastalığı, sağlık sorunlarına neden olmasıyla dikkat çekiyor ve etkili bir tedavi gerektiriyor. Obezite tedavisinde, mide küçültme ameliyatları gibi bir çok kalıcı çözüm yöntemleri öne çıkıyor.

 

Obezite Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Obezite tedavisini planlamak amacıyla bir sınıflandırma kullanıyoruz. Kilonun (kg cinsinden) boyun karesine (mcinsinden) bölünmesiyle elde edilen vücut kitle indeksi (VKİ) bu sınıflandırmada baz alınmaktadır.

Buna göre:

18-25 kg/m: Normal kilolu

25-30 kg/m: Aşırı kilolu

30-35 kg/m: 1. Derece obez

35-40 kg/m: 2. Derece obez

>40 kg/m2       : 3. Derece obez

 

Obezite Tedavisinden Sonra Nasıl Beslenilmelidir?

Obezite tedavisinden sonraki en önemli dönem ilk 1 ay olmaktadır. Bu süreçte midenin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk hafta kişi sadece sıvı gıdalar ile beslenmelidir.

Kişinin, ameliyattan sonra kendisini bekleyen yeni yaşam ve beslenme tarzına psikolojik olarak hazır olması gerekmektedir. Ameliyattan sonra beslenme alışkanlıkları kökten değiştirilmeli ve aşağıdaki yiyecek ve içecek maddelerinden kaçınılmalıdır:

  • Kızartılmış yiyecekler
  • Paketlenmiş hazır gıdalar
  • Gazlı ve alkollü içecekler

 

Obezite Tedavisinden Kimler İçin Uygundur?

VKİ 30’un üzerinde olan kişiler obezite cerrahisi için adaydır. Ancak tek kriter bu olmayıp hasta, cerrahi öncesi detaylı bir incelemeden geçirildikten sonra ameliyat kararı verilmektedir.

 

Diğer Mide Küçültme Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Bunlar arasında yer alan tüp mide ameliyatı hızla popülerlik kazandı ve dünya çapında en sık uygulanan ameliyat haline gelmiştir. Obezite ameliyatları, obezitenin tedavisinde en etkili yöntem olduğu kabul edilmektedir.  Ameliyat laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle 5 küçük delikten yapılmaktadır. Bu ameliyat midenin bir tüp kılavuzluğunda yaklaşık olarak %80’inin çıkarılması metodu ile uygulanmaktadır. Bu yüzden ameliyat ‘Tüp mide’ olarak anılmaktadır.

 

Allurion (Elipse) Mide Balonu Nedir?

Allurion Yutulabilir Mide Balonu, dünyanın ilk endoskopi ve anestezi gerektirmeyen mide balonudur. Yalnızca su ile yutulabilen Elipse mide balonu, endoskopi ve anestezi ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu özellikleriyle, Allurion Yutulabilir Mide Balonu, hızlı ve etkili bir zayıflama süreci için pratik ve güvenilir bir çözüm sunmaktadır.

 

Mide Botoksu Nedir?

Obezitenin cerrahi tedavileri arasında yer alan mide botoksu yani endoskopik yöntemler son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bunlar arasında yer alan mide botoksu işlemine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu işlem ile özellikle midenin son kısmındaki mide kaslarının işlevlerinin yavaşlatıldığı düşünülür. Böylelikle yenilen gıdaların mideyi daha geç terk ettiği, gıdaların midede daha uzun kaldığı görülür. Böylece kişinin tokluk süresi uzamaktadır. Botoksun etkinliği ise yaklaşık olarak 4 ay sürmektedir.

 

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite günümüzde önlenebilir ölüm nedenleri arasında 2. Sırada yer almaktadır. En etkili tedavi yöntemi ise obezite cerrahisidir. Obezite cerrahisi ameliyatları arasında en sık uygulanan yöntem mide küçültme ameliyatıdır. Ameliyatta midenin yaklaşık olarak %80’i çıkarılır. Mide adeta ince uzun bir tüp haline getirilir (bu nedenle adı ‘Tüp Mide Ameliyatı’ olarak da anılır). Yeni mide hacmi yaklaşık olarak 80-100 ml kalır. Ameliyat sonrası çok az yemek yenilmesiyle tokluk hissi oluşur. Ayrıca midenin açlık sinyallerinin üretildiği bölüm (fundus) çıkarıldığı için de ameliyat sonrası açlık hissi büyük ölçüde ortadan kalkar.

 

Obezite Tedavisi Kimlere önerilmez?

Obezite Tedavisi 18-80 yaş sınırı dışındaki hastalarda, ameliyat sonrası diyetine dikkat etmeyecek, yemek yemeyi kontrol edemeyen hastalarda, alkol ya da madde bağımlılarında, anestezi almayı engelleyen ciddi kalp ya da akciğer hastalığı olanlarda tüp mide ameliyatı önerilmez.

 

Obezite Tedavisinden Sonra Günlük Hayatınıza Dönün!

Obezite tedavisi, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayan önemli bir adımdır. Bu tedavi sürecinden sonra, normal hayatınıza hızla geri dönmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Obezite tedavisi, sizin için özel olarak tasarlanmış olan hızlı iyileşme süreçleriyle desteklenmektedir.

 

Obezite Cerrahisinin Yan Etkileri Var Mı?

Cerrahinin bazı yan etkileri olabilir. Kısa veya uzun vadede bazı olumsuz etkiler görülebilir. Ancak uygun cerrahi teknik ve ameliyat sonrası yakın takip ile bu olumsuz etkileri en aza indirmeyi hedefliyoruz.

 

Obezite Cerrahi Sonrası Takip Nasıl Yapılır?

Ameliyat sonrası 1,3,6,9 ve 12. Aylarda rutin doktor kontrolü yapıyoruz. Bunun haricinde ameliyat sonrası ilk ay haftalık daha sonra aylık olmaz üzere 1 yıl diyetisyenimiz tarafından kontrollleriniz yapılmaktadır. Diğer yandan hasta koordinatörümüz her türlü sorularınızı yanıtlamak üzere sizinle devamlı iletişim halinde olmaktadır.