Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

İlk uygulandığı tarihten günümüze düşük komplikasyon oranları ve obezite tedavisinde kalıcı ve başarılı sonuçlar sunmasıyla giderek popüler hale gelen bir yöntemdir. Hem kısıtlayıcı hem de emilim azaltıcı etki sağlayarak kalıcı kilo vermeyi sağlayan ameliyat türüdür.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk aşaması midenin uzun dar bir tüp haline getirilmesidir. Sonrasında yeni oluşturulan bu mide bölümü ile ince bağırsak arasında normal yolun dışında yeni bir yol oluşturulur. Midenin büyük bir bölümünün devre dışı bırakılması ile yemek yemeği kısıtlayıcı etki elde edilirken, bağırsakların bir bölümünün bypass edilmesi ile ince bağırsaklardaki emilim azaltılır ve malabsortif (emilim bozucu) etki sağlanır. Bu sayede hızlı ve etkili kilo verimi elde edilir. Ameliyat laparoskopik (kapalı) olarak karna açılan beş adet küçük delik aracılığıyla gerçekleştirilir. Yöntem tek anastomozlu gastrik bypass adıyla da bilinmektedir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatını Kimler Olabilir?

Bütün obezite ameliyatlarında geçerli olan hasta seçimi kuralları gastrik bypass ameliyatı için de aynı şekilde geçerlidir. Bununla beraber mini gastrik bypass ameliyatından sonra obezite ile ilişkili hastalıklarda (şeker hastalığı, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi) çok hızlı ve belirgin iyileşme izlenmektedir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatını Kimler Olamaz?

Bazı yeme bozukluğu olan kişiler ile aşırı alkol ve madde bağımlılığı olan kişilere ise önerilmemektedir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası

Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat aralığında sürmektedir. Ameliyat günü karında gerginlik, ağrı ve bulantı yakınmaları yaşayabilirsiniz. Bu şikayetlerin en aza indirilmesi için gerekli ilaçlar damar yolunuzdan uygulanacaktır. Ameliyattan yaklaşık 4 saat sonra hemşirelerimizle birlikte ilk yürüyüşünüzü gerçekleştireceksiniz. İlk yürüyüş sonrası akciğerlerinizde hızlı bir toparlanma sağlamak için solunum egzersizleri yapmaya başlayacaksınız. İlk yürüyüşten itibaren şikayetleriniz giderek azalacak ve ilk gece ile birlikte kendi öz bakımınızı yapacak kadar iyi hissedeceksiniz. Ameliyat sonrası ilk gün gastrik bypass ameliyatına özel beslenmeniz başlanacak. Bu süreçten itibaren profesyonel diyetisyenimiz eşliğinde diyet programınız düzenlenecek ve takip edileceksiniz. Hastalarımız hastane ortamında 3 ila 4 gün arasında takip edildikten sonra taburcu edilmektedir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Bu yöntemin en büyük avantajları kısa, basit, düşük riskli bir operasyon olmasıdır. Gerektiğinde kolayca tersine çevrilebilir veya revize edilebilir. Kısa ve uzun vadeli çalışmalarda gastrik bypassın mükemmel kilo kaybı sağladığı, obezite ile ilişkili hastalıklara iyi bir çözüm olduğu ve yüksek hasta memnuniyeti ile sonuçlandığı gösterilmiştir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Dezavantajları Nelerdir?

Makro ve mikrobesinler sindirim sisteminin farklı bölgelerinden emilirler. Bu nedenle gastrik bypass ameliyatından sonra uzun dönem vitamin/mineral eksiklikleri görülebilir. Bu amaçla hastalar yakından izlenmeli ve herhangi bir nutrisyonel eksikliğe derinleşmeden müdahale edilmelidir. Ameliyat sonrası ishal ve safra reflüsü görülme ihtimali mevcuttur. Gıda tüketimi sonrası, gıdaların bağırsaklara hızlı geçmesi nedeniyle oluşan ‘dumping sendorumu’ gelişebilir. Bu sendrom sizde baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik ve terleme ile kendini gösterebilir. Genellikle diyet değişiklikleri ile bu semptomlar gerilemektedir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatının Klasik Bypass Ameliyatından Farkı Nedir?

Günümüzde en sık uygulanan bypass ameliyatları gastrik bypass ve RNY gastrik bypass ameliyatlarıdır. Mini gastrik bypass, mide ile bağırsak arasında tek bağlantı ile yapılırken, RNY gastrik bypass da buna ek olarak bağırsaklar arasında bir bağlantı daha yapılmaktadır. Güncel veriler altında değerlendirildiğinde, gastrik bypassın daha kısa sürede yapılabileceği, kilo verme ve metabolik yandaş hastalıklar üzerinde RNY gastrik bypasstan daha yüksek etki gösterdiği, bunun karşılığında ise daha fazla vitamin/mineral eksikliği ve kansızlık gelişebileceği görülmektedir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyat Fiyatları 2023

Mini gastrik bypass ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.