Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite günümüzde önlenebilir ölüm nedenleri arasında 2. Sırada yer almaktadır. En etkili tedavi yöntemi ise obezite cerrahisidir. Obezite cerrahisi ameliyatları arasında en sık uygulanan yöntem mide küçültme ameliyatıdır. Ameliyatta midenin yaklaşık olarak %80’i çıkarılır. Mide adeta ince uzun bir tüp haline getirilir (bu nedenle adı ‘Tüp Mide Ameliyatı’ olarak da anılır). Yeni mide hacmi yaklaşık olarak 80-100 ml kalır. Ameliyat sonrası çok az yemek yenilmesiyle tokluk hissi oluşur. Ayrıca midenin açlık sinyallerinin üretildiği bölüm (fundus) çıkarıldığı için de ameliyat sonrası açlık hissi büyük ölçüde ortadan kalkar.

Mide Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Aslında bilinenin aksine tek bir mide küçültme yöntemi vardır. Bunda da yaklaşık olarak midenin %80’i çıkarılır. Ancak bu oran kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Midenin büyüklüğü arttıkça çıkarılan kısımın büyüklüğü de artış gösterir.

Mide Ameliyatları Nasıl Uygulanır?

Ameliyatı laparoskopik yani kapalı yöntemle gerçekleştiriyoruz. Karın bölgesine en büyük 1 cm’lik beş küçük delik oluşturarak midenin büyük bölümünü çıkarıyoruz. Midenin kesilmesi aşamasında stapler adı verilen ve bu ameliyata özel üretilen ‘zımbalama’ aletleri kullanıyoruz. Bu alet mideyi hem zımlayarak kapatıyor hem de keserek ayırıyor. Midenin kesilip ayrılmasıyla kalan midede yaklaşık olarak 25-30 cm’lik zımbalama hattı kalır.

Biz söz konusu bu zımbalama hattını ekstra olarak dikerek ameliyat sonrası ‘kaçak’ riskini en aza indirmeyi hedefliyoruz (Çift Dikiş Tekniği). Ayrıca ameliyat sırasında kalan mide içerisi basınçlı olarak mavi bir sıvı ile şişirilerek ‘kaçak testi’ yapıyoruz. Operasyon yaklaşık olarak 30-45 dakika sürmektedir. Diğer yandan mide küçültme ameliyatı rutin olarak dren kullanmıyoruz.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Mide küçültme ameliyatının uygunluğunun belirlenmesinde en önemli parametre vücut kitle indeksidir (kilo ve boy kullanılarak hesaplanır, VKİ). VKİ 30’un üzerinde olan kişiler mide küçültme ameliyatı için adaydır.

Mide Küçültme Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Operasyon yaklaşık olarak 30-45 dakika sürmektedir. Ancak süre hastanın özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyattan sonra özellikle beslenme konusunda büyük bir değişim yaşanacaktır. İlk 3 hafta sadece sıvı besinler, sonraki 3 hafta püre kıvamındaki besinler, daha sonra katı besinlerden oluşan bir beslenme programı hazırlanmaktadır. Bu program kişiye özel düzenlenir. Ameliyat sonrası tüm bu süreçler uzman diyetisyenimiz kontrolünde gerçekleşmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2024

Mide küçültme ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi ve ücretsiz ön görüşme için lütfen iletişime geçiniz.

Mide Küçültme Sonrası Ne Zaman Kilo Verilir?

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo verme hemen ameliyattan sonra başlamaktadır. İlk haftalarda kilo verme hızı oldukça hızlı olur. Daha sonra git gide yavaşlayarak 1 yılın sonunda hastanın ideal kilosuna ulaşması hedeflenir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmak Spor Yapmaya Engel Midir?

Ameliyat spor yapmak için engel değildir. Ameliyat sonrası ile ay sadece yürüyüş önermekteyiz. Daha sonra fitness veya plates önerilir. Daha sonrada bölgesel şekillenme amaçlı spor yapılabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Hangi Yaşlarda Uygulanabilir?

Mide küçültme ameliyatı adölesan ve yaşlılarda dahi güvenle yapılan ameliyat türüdür.

Mide Ameliyatlarını Kimler Yaptırabilir?

Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan kişiler tüp mide ameliyatı için değerlendirmeye alınır. İnceleme sonucunda ameliyata engel durumu olmayanlar ameliyat edilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Hastanede Yatış Gerekir Mi?

Mide küçültme ameliyat sonrası hastane yatışı genellikle 2-3 gün sürmektedir. Ancak bazı gerekli durumlarda yatış süresi biraz daha uzun olabilir.

Kilo sorunu olan herkese uygulanabilir mi?

Mide küçültme ameliyatının uygunluğunun belirlenmesinde en önemli parametre vücut kitle indeksidir (kilo ve boy kullanılarak hesaplanır, VKİ). VKİ 30’un üzerinde olan kişiler mide küçültme ameliyatı için adaydır.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

VKİ, kilonun (kg) boyun (m2) karesine bölünmesi ile elde edilir. Örneğin 100 kg ve 165 cm boyundaki bir kişinin VKİ 100/1,65=36,7 kg/m2 dir.

Kimlere önerilmez?

Bazı yeme bozukluğu olan kişiler ile aşırı alkol ve madde bağımlılığı olan kişilere ise önerilmemektedir.

Tehlikeli midir?

Ameliyatın bazı beklenen komplikasyonları da bulunmaktadır. Diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi mide küçültme ameliyatında da kanama, enfeksiyon vb. gibi bazı riskleri bulunmaktadır. Nadiren rastladığımız bu durumları medikal veya cerrahi yöntemlerle kontrol altına alıyoruz. Ayrıca bu ameliyata özel olan ve kaçak olarak bilinen komplikasyon oldukça nadir olarak görülmektedir. Kalan mide içeriğinin karın boşluğuna sızıntısı olarak bilinen bu durumda iyileşme süreci daha uzun sürmekte olup çoğu zaman sorunsuz iyileşme sağlanır.

Nelere dikkat edilmeli?

Hastalarımızı ameliyat sonrası en az bir yıl boyunca yakın takibini yapıyoruz. Ayrıca diyetisyenimiz de yine 1 yıl boyunca yakın takip yapmaktadır. Özellikle ilk haftalardaki beslenme düzeni değişiminde diyetisyenimizin yakın takibi hastalarımızın bu süreci daha rahat atlatmalarını sağlıyor. Bu süreçte nelere dikkat etmeleri gerektiği ayrıntılı biçimde aktarılıyor. Ve bu süreçte hiçbir şekilde hastamız yalnız bırakılmıyor.

Kaç kilo verilebilir?

Ameliyat sonrası kilo verme süreci henüz hastaneden taburcu olmadan başlamaktadır. Ameliyat sonrası ilk ay fazla kilonun %20’si veya ameliyat öncesi kilonun yaklaşık %10’unun verilmesini hedefliyoruz. Ameliyat sonrası 1 yıl içerisinde ise yaklaşık olarak ideal kiloya ulaşılmasını hedefliyoruz.

Tekrar kilo alınabilir mi?

Mide küçültme ameliyatı sonrası karşılaşılma ihtimali olan sorunlardan biri de tekrar kilo alımıdır. Bu genellikle 2 nedene bağlı olarak yaşanmaktadır. Bunlardan ilki cerrahi teknik olarak ameliyatın usulüne uygun yapılmamasıdır. Özellikle açlık sinyallerinin üretildiği midenin fundus kısmı tamamen çıkarılmadığı takdirde ilerleyen süreçte tekrar kilo alımıyla karşılaşılabilir. Bir diğer neden ise ameliyat sonrası hastanın önerilen beslenme düzenine uymamasıdır. Yüksek kalorili gıda tüketimi, gazlı içecek tüketimi ve katı-sıvı ayrımının yapılmaması tekrar kilo alımıyla sonuçlanabilir.

Ağrı Olur mu?

Ameliyat sonrası ilk saatlarde bir miktar ağrı olmaktadır ancak bu çok ciddi boyutta olmamaktadır. Uyguladığımız medikal tedavi ile bunu en aza indiriyoruz. Ameliyat sonrası 3-4 saat sonra ağrı minimale iner ve hastamız ilk yürüyüşünü gerçekleştirir. Ertesi gün ise ağrı tamamen ortadan kalkar.

Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Beslenme açısından ameliyat sonrası dönemini 3’e ayırıyoruz; sıvı dönemi, püre dönemi ve katı beslenme dönemi. Mide küçültme ameliyat sonrası ilk 3 hafta sıvı gıdalarla besleniyor. Sonraki 3 hafta püre ve sonrasında da katı beslenme dönemine geçiliyor. Bu süreler hastadan hastaya değişim göstermektedir. Ayrıca ameliyat sonrası 1 yıl boyunca uzman diyetisyenimiz beslenme konusunda planlamalar yaparak hastalarımıza yol gösterici olmaktadır.