Mide botoksu nedir?

Obezitenin cerrahi tedavileri arasında yer alan mide botoksu yani endoskopik yöntemler son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bunlar arasında yer alan mide botoksu işlemine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu işlem ile özellikle midenin son kısmındaki mide kaslarının işlevlerinin yavaşlatıldığı düşünülür. Böylelikle yenilen gıdaların mideyi daha geç terk ettiği, gıdaların midede daha uzun kaldığı görülür. Böylece kişinin tokluk süresi uzamaktadır. Botoksun etkinliği ise yaklaşık olarak 4 ay sürmektedir.

Mide botoksu nasıl yapılır?

Endoskopik olarak uygulanan bir yöntemdir. Sedasyon altında (hafif uyku hali oluşturularak) yaklaşık olarak 10-15 dk içerisinde uygulanır. Mide iç tabakasına botulinum toksin enjeksiyonu yapılır. İşlem sırasında veya sonrasında kişi hiçbir şekilde ağrı hissetmez. İşlem bittikten sonra yarım saat içerisinde kişi kendine gelir ve yaklaşık 2 saat içerisinde işine dönebilir duruma gelir. Yani mide işleminde hastane yatışı yapılmaz.

Mide Botoksu kimler için uygundur?

18 yaş ve üzerinde olup VKİ (vücut kitle indeksi. Boy ve kilonun kullanılarak hesaplanan özel bir skorlama sistemi) 25 ve üzeri olan kişilere uygulanabilmektedir. VKİ arttıkça etkinliğinin azaldığı bilinmektedir.

Mide Botoksu’nun yan etkileri var mı?

Mide botoksu işleminin bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. İşlem sonrası ilk gün hafif bir karın ağrısı olabilir. Önerdiğimiz medikal tedavi ile bu şikayeti de en aza indiriyoruz.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

İşlem sonrasında yeni bir yaşam tarzı ve yeni bir yeme düzeni oluşturulmalıdır. Mide sonrası kilo verme ve yeni kilonun devamlılığı bu yeni oluşturulan düzene bağlıdır. Oluşturmaya çalıştığımız bu düzenin nasıl olacağını diyetisyenimiz tarafından detaylı bir biçimde anlatılarak takibi yapılmaktadır.

Mide balonundan ne farkı vardır?

Midenin iç tabakasına botilinum toksin enjeksiyonu yapılırken; mide balonu işleminde mide içerisine balon şişirilerek bırakılmaktadır.

Mide botoksu fiyatları 2024

Mide botoksu fiyatı hakkında detaylı bilgilendirme için lütfen iletişime geçiniz.

Mide botoksu ile 1 ayda kaç kilo verilir?

İşlem sonrası ne kadar kilo verileceği hastanın bazı özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İşlem öncesi kilo, beslenme düzeni, yaşam tarzı, işlem sonrası tarafımızca verilen önerilere uyum verilecek kiloyu etkilemektedir.

Kaç kilo verilir?

Mide botoksu işlemi sonrası kilo verme hızı ve miktarı hastanın özelliklerine ve işlemden sonraki beslenme önerilerine uyumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Ancak genel olarak işlem öncesi kilosunun %10 -15’i kadar kilo kaybının olmasını hedefliyoruz.

Mide botoksu sonrası nasıl beslenmeli?

İşlem sonrası yeni bir beslenme düzeni planlaması yapılmaktadır. Aslında bu bir diyet şeklinde değil, yeni bir yeme düzeni olarak görülmelidir. Bu süreçte diyetisyenimiz size eşlik etmektedir.

Mide botoksu kimler olamaz?

İşlem öncesinde tüm hastalara sedasyon (hafif uyku halinde) altında tanısal endoskopi uyguluyoruz. Mide içerisinde botoks uygulaması için engel durumların olup olmadığı değerlendiriliyor.

Mide botoksu gerçekten işe yarıyor mu?

İşlemin başarısı için, hastanın mide mantığını kavraması çok önemlidir. Obez bireylerin beslenme konusunda doğru bildiği fakat aslında yanlış olan birçok husus bulunmaktadır. Bunlar arasında yenilen gıdanın miktarı, türü, çiğneme süresi, beslenme zamanı vs. yer almaktadır. Bunlardan birinde veya tamamında hatalar bulunabilir. Diğer yandan sedanter yaşam da obezitenin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kişinin sağlıklı bir şekilde yeterli ve kalıcı kilo verebilmesi için tüm bu yanlışları düzeltmesi gerekmektedir. Obez bireylerin tamamı bu değişim için girişimde bulunmaktadır. Maalesef ki neredeyse tamamı başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu değişim sürecine yardımcı bir işlemdir. Yani kişiye, yeni beslenme düzenine alışması aşamasında tokluk süresini uzatarak yardımcı olmaktadır.

Mide botoksu kaç ay etkili?

İşlemin etkinliği genellikle 4 ay civarında sürmektedir. 4. aydan sonra etkinliği yavaş yavaş azalarak sonlanmaktadır.

Mide botoksu kaç yaşında olur?

18 üzeri tüm kişilere mide botoks işlemi uygulanabilir.

Mide botoksu sonrası sigara içilir mi?

Sigara, işlem öncesinde olduğu gibi işlem sonrasında da hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekir.

Mide Botoksunda kahve içilir mi?

Mide botoksu işleminden sonra herhangi bir gıda kısıtlaması uygulamıyoruz.

Mide botoksu nedir tehlikeli mi?

İşlemi bilinen ciddi bir komplikasyonu bulunmamaktadır. Gerçekleşebilecek bazı ciddi olmayan durumlarla ise nadiren karşılaşmaktayız.

Mide Botoksunda kaç ünite kullanılır?

İşlemde kaç ünite kullanılacağı hastanın özelliklerine göre değişmektedir. Gerekli olduğu durumlarda yüksek doz kullanılmaktadır.