Mide Balonu Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya çağında her 3 kişiden biri aşırı kilolu ve obezdir. Bu bireylerde zamanla diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunları meydana gelir. Yüzde 5 ila 10’luk bir kilo kaybı, diyabet ve diğer obezite ile ilgili hastalıkların başlamasını geciktirmek veya önlemek için yeterli olabilir.

Mide balonu tedavisi, özellikle cerrahi tedaviler için uygun olmayan hastalarda veya süper morbid obez hastalarda cerrahiye hazırlık aşamasında uygulanan, kilo kaybına neden olan minimal invaziv, geçici bir yöntemdir. Tokluk ve yemek yemeyi kısıtlama hissine neden olan, mideye yerleştirilen özel bir sıvı ile dolu balonlara dayanır.

Kaç Tip Mide Balonu Vardır?

Günümüzde endoskopi eşliğinde uygulanan ve yutulabilir olmak üzere iki farklı mide balonu uygulaması mevcuttur. Endoskopi eşliğinde uygulanan balonlarda altı aylık ve bir yıllık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Endoskopik işlem sedasyon altında yapılır. Hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Hastalara mide balonu uygulamadan önce tanısal endoskopi yapılır. Endoskopi sonrasında balon yerleştirmesine engel bir durum yoksa hastanın midesine balon ilerletilir. Sonrasında balon endoskopi eşliğinde 500-700 cc arasında şişirilir. Balon şişirildikten sonra son kontrol yapılarak işlem sonlandırılır.

Yutulabilir balonda ise hastaya endoskopi yapılmaz ve herhangi bir anestezik ilaç verilmez. Kapsül şeklindeki balon hastaya yutturulur. Sonrasında röntgen cihazı ile balonun yerinde olduğu görüldükten sonra balon şişirilir. Balon şişirildikten sonra kontrol röntgen görüntüsü ile doğru yerde olduğu teyit edildikten sonra işlem sonlandırılır.

Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Sıvı ile dolu mide balon ağırlığı beyindeki tokluk merkezini uyararak tokluk hissi yaratır. Bunun yanında mide boşalmasını geciktirerek aşırı yemek yemenin önüne geçer. Midede yer kaplayarak boş mide hacmini azaltan mide balonu açlık hissinin önüne geçer.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Bu prosedürler total vücut ağırlığının %10-20’si kadar bir kilo kaybı sağlar. Verilen kilo miktarı hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Hangi Tip Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

Hangi tip balon uygulanacağına hasta ile ön görüşme yapıldıktan sonra beraber karar verilir. Hastanın kilosu, yaşı, ek hastalığı gibi özellikler balon türü seçiminde göz önünde bulundurulur.

Mide Balonu Çıktıktan Sonra Geri Kilo Alınır Mı?

Herhangi bir bariatrik prosedürde olduğu gibi, hastanın yaşam tarzı değişikliklerine uyumu, tedavi sırasında ve sonrasında kilo kaybını sağlamak ve sürdürmek için esastır. Düşük ihtimalle de olsa tekrar kilo alma riski var. Ancak işlem sonrası yakın takip ile bunun önüne geçmeye çalışıyoruz.

Mide Balonu Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Uygulama sonrası ilk 24-36 saatlik dilimde bulantı, kusma ve karın ağrıları görülebilir. Bu şikayetleri en aza indirmek için hastalara gerekli tedaviler verilir. Hastaların çok az bir kısmında, şikayetlerini gidermek için, damar yolundan tedavi ihtiyacı olmaktadır.

İşlemin sık görülen ciddi bir yan etkisi yoktur. Mide uygulaması sonrası süreç boyunca hastalar diyetisyen eşliğinde takip edilir. İlk gün sadece sıvı tüketimine izin verilir. İkinci günden altıncı güne kadar yarı-sıvı (yumuşak gıda) tüketilir. Yedinci günden itibaren çıkarma işlemine kadar diyet rejimi, üç ana öğün iki ara öğünde tüketilen 1000-1200 Kcal alımıdır.

Mide Balonu Yaptıranların Yorumları

Daha önce mide balon işlemi uyguladığımız hastalarımızın büyük çoğunluğunda yeterli kilo kaybı sağlamış durumdayız. Hastalarımızı yakın bir şekilde takip etmemizin, memnuniyette en önemli konu olduğunu düşünüyoruz.

Mide Balonu Fiyatları 2024

Mide balonu uygulaması fiyatı hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.